راهنمای واردات با ثبت سفارش و دریافت ارز دولتی

واردات با ثبت سفارش و دریافت ارز دولتی

 

چطور می توانیم ارز دولتی دریافت کنیم؟ ارز دولتی چیست؟ چگونه ثبت سفارش کالای خود را انجام دهیم؟ کدام کالاها شامل ارز دولتی می شوند؟ نرخ ارز دولتی چند است؟ ترخیص کالا در شرایط کنونی به چه شکل انجام میشود؟ این ها برخی از سوالای هستند که افکار اغلب فعالان اقتصادی کشورمان را درگیر کرده است .

به طور خلاصه پس از ایجاد نوسان در بازار ارز دولت و وزارت اقتصاد تصمیمی مبنی بر تقسیم بندی کالاها گرفتند در این تقسیم بندی بر اساس اولویت کالاها به چهار قسمت تقسیم شدند کالاهای گروه یک کالاهای گروه دو و کالاهای گروه سه به ترتیب کالاهای اساسی کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی نامگذاری شدند کالاهای گروه چهارم نیز به عنوان کالاهای لوکس و غیرضروری نام گذاری شدند . به پیشنهاد دولت در گروه چهارم لیستی از کالاهای مجاز و غیرمجاز وجود دارند که در این لیست برخی از کالاها به به دلیل لوکس بودن مجاز به واردات نخواهند بود.

پس از گذشت چند ماه این تصمیم دولت شکل و شمایل جدیدی به خود گرفت و با بخشنامه های صادر شده از طرف وزارت اقتصاد و دارایی و گمرک جمهوری اسلامی ایران بعضی از کالاهای موجود در لیست کالاهای ممنوعه معروف ۱۳۳۹ قلم کالا ، دیگر در حوزه کالاهای ممنوعه قرار نخواهند داشت .

در ادامه می توانید لیست ۱۳۳۹ قلم کالای ممنوعه را از طریق لینک زیر دانلود کنید

لیست کالاهای ممنوعه 1339

حال بر اساس تغییرات به وجود آمده در سیستم ثبت سفارش و سیستم ترخیص کالا بسیاری از صاحبان کالا و ترخیص کاران دچار سردرگمی شده‌اند زیرا تغییرات به وجود آمده فراتر از آن است که بتوان در مدت زمان کوتاهی تمام مراحل آن را به صورت سیستماتیک در امور ترخیص جای گذاری نمود بر همین اساس و بر اساس تغییرات جدید و بخشنامه های صادره از طرف دولت ، سیستم ثبت سفارش دچار تغییرات شدید شده است به طور مثال بر اساس تغییرات به وجود آمده در سیستم گمرک دیگر صاحبان کالا نمی توانند از کارت‌های بازرگانی اجاره ای استفاده کنند و حتی ظن به استفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره ای موجب ضبط کالا و ابطال کارت بازرگانی خواهد شد علاوه بر این دیگر صاحبان کالا و ترخیص کاران نمیتوانند بدون نشان دادن مرجع ارزی برای خرید کالای خود اقدام به ثبت سفارش نمایند بدین شکل که شما باید برای خرید کالای خود از طریق مراجع رسمی یعنی بانک ها اقدام کنید این اصلی ترین تغییر سیستم گمرکی است یعنی خریداران و واردکنندگان و صادرکنندگان کالا باید نقل و انتقال مالی خود را در یک سیستم شفاف مالی ارائه بدهند منظور از سیستم شفاف مالی همان بانک ها می باشند که این بانک ها نیز  نیز بر اساس شرایط به وجود آمده برای کشورمان صرافی هایی را مشخص میکنند تا آن صرافی ها نقل و انتقال مالی شما را انجام بدهند بعد از مدتی از ابلاغ شرایط جدید ترخیص کالا و شرایط جدید واردات و صادرات دولت سیستم جدیدی را معرفی کرد ، سیستم ارز نیمایی .

سامانه نیما

سامانه نیما مقدماتی را فراهم کرد تا بتوان در شرایط موجود کشور بازار ارز را سامان بخشید سامانه نیما در واقع مخفف عبارت نظام یکپارچه معاملات ارزی محسوب می شود و با هدف تسهیل و تامین ارز و ایجاد فضای امن میان فروشندگان و خریداران ارز راه اندازی شد کارکرد سامانه نیما به طور کلی و مختصر بدین شکل است که خریداران ارز می توانند تقاضای خرید خود را در این سیستم ثبت کنند و این سیستم به صورت یکپارچه تمامی درخواستهای خرید را در اختیار فروشندگان ارز قرار می دهد

چه کسانی فروشندگان ارز هستند

به صورت کلی افراد و یا شرکت ها که کالای خود را صادر میکنند ارز حاصل از صادرات کالای خود را از طریق سیستم نیمایی وارد بازار ارز کشور  می کنند آنها پس ثبت ارز دریافتی خود در سامانه نیما می‌توانند نسبت به فروش و تبدیل ارز موجود خود به ریال اقدام بکند سامانه نیما از تاریخ بیست و هشتم بهمن ماه ۹۶ به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفت اما رسماً از تاریخ سوم اردیبهشت ۹۷ شروع به کار کرد.

بررسی سامانه نیما و افراد و شرکتهای تاثیرگذار در سامانه نیما فراتر از این است که بخواهیم در چند جمله همه را به صورت خلاصه به شما توضیح دهیم ولی جهت آشنایی کلی شما با سیستم سامانه نیما این توضیحات به شما ارائه داده شد.

شما پس از ثبت سفارش و مشخص کردن گروه کالایی خود در سامانه ثبت سفارش نسبت به دریافت ارز دولتی اقدام خواهید کرد ارز دولتی ارز نیمایی و ارز بازار سه نرخ متفاوت ارز در بازار تجاری ایران هستند ارز دولتی شامل کالاهای به شدت اساسی است مانند کالاهای اساسی که تولید آن در داخل کشور امکان پذیر نمی باشد و شرایط بازاری کشور نیاز به واردات این کالاها را دارند.

کالاهای گروه یک و بعضاً گروه دو می توانند ارز دولتی دریافت می کنند.

به جهت پیچیده بودن شرایط ثبت سفارش و دریافت ارز دولتی پیشنهاد ما به شما این است که اگر شما وارد کننده کالا و خدمات به کشورمان هستید می توانید با پر کردن فرم زیر و ارسال آن به پشتیبانی سایت از مشاوره رایگان ثبت سفارش و دریافت ارز دولتی ما استفاده کنید ما پس از بررسی کالا و خدمات شما امکان دریافت ارز دولتی را از طریق یک ایمیل به شما اعلام خواهیم کرد.