آموزش صادرات

صادرات ، پرسود ترین فعالیت اقتصادی

چگونه با صادرات ثروتمند شویم ؟ جواب خیلی ساده است . خرید با ريال ، فروش با دلار

صادرات یکی از اساسی ترین ارکان یک اقتصاد می باشد که با توجه به کشور ثروتمند ما به لحاظ محصولات کشاورزی معدنی و نفتی و همچنین شرایط اقتصادی کشور های همسایه می توان با کمی سعی و کوشش از طریق صادرات ارز بالایی را به اقتصاد کشور تزریق نمود . صادرات و خدمات مربوط به صادرات دو بحث کاملا جدا از یکدیگر می باشند . صادرات و یا فتن کالاهای صادراتی  و مشتری خریدار کالای صادراتی بیشتر مربوط به شاخه بازاریابی می باشند حال در صورتی که خدمات صادرات شاخه ای ازانجام خدمات گمرکی می باشد که نیاز به آشنایی با مسائل مربوط به گمرک مجوز ها و سایر موارد دارد و اغلبا از طرف صادرکنندگان گرامی به یک شرکت انجام خدمات گمرکی سپرده می شود . جهت آشنایی جزئی شما با مراحل صادرات در ذیل این متن بخش های از راهنمای فعالیت صادرات دفتر مشاوره و بازاریابی صادراتی اتاق بازرگانی ، صنایع معادن و کشاورزی تهران خدمتتان ارائه می شود .

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان کالای صادراتی خود و همچنین انتخاب کالای صادراتی و فعالیت در شاخه صادرات به قسمت مشاوره رایگان وبسایت مراجعه کرده و فرم مربوط را پر نمایید .

گروه مشاوره ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت .

 

مراحل انجام صادرات

انجام صادرات و فروش کالا در بازارهاي خارجی از ظرائف و حساسیتهاي خاصی برخوردار است، که عدم توجه به آنها ممکن است سرمایهگذاري هاي انسانی و مالی را در این خصوص به هدر دهد. صادرات مانند هر کار تجاري دیگر نیازمند آینده نگري، برنامه ریزي، آشنایی با روشهاي علمی، تحرك لازم و جلب اعتماد خریداران خارجی است. مراحل صدور کالا را میتوان به شرح زیر فهرست نمود:

1 .بازاریابی: اولین و مهمترین قدم در انجام صادرات است. بازاریابی یعنی شناخت بازارهاي خارجی و راههاي نفوذ به آن که دستیابی به این شناخت از طریق مذاکره با خریداران، استفاده از اطلاعات و آمارهاي رسمی، شرکت در نمایشگاههاي بین- المللی، تماس با رایزنان بازرگانی در سفارتخانه ها و اتاق هاي بازرگانی و همچنین استعلام از موسسات بین المللی و مراکزي که در این مورد خدمات ارائه می دهند امکانپذیر است. همچنین شناسائی کالاهاي رقیب و کیفیت وقیمت آنها در بازار موردنظر و استفاده از روشهاي تبلیغاتی براي معرفی کالا نقش مهمی در موفقیت یک صادرکننده دارند.

2 .صدور پروفرما (پیش فاکتور): صادرکننده باید پروفرما یا پیش فاکتور را که حاوي مشخصات کالا و فروشنده آن است براي خریدار ارسال نماید. جهت آشنایی و دریافت نمونه اسناد تجاري از جمله پروفرما به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمائید:

http://tccim.ir/sample_docs.aspx

3 .تهیه و تدارك و بسته بندي: صادرکننده در این مرحله باید کالا را تهیه و مطابق با توافق به عمل آمده بسته بندي نماید. جهت دریافت مشاوره در زمینه بسته بندي صادراتی میتوانید با گروه بسته بندي سازمان توسعه تجارت به شماره تلفن 22662653 و یا آدرس اینترنتی زیر تماس حاصل نمائید:

http://farsi.tpo.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=1&pageid=137

4 .تعیین ارزش گمرکی: ارزش گمرکی عبارتست از بهاي سیف 1 (بهاي خرید کالا در مبدأ به اضافه هزینه بیمه و حمل و نقل و باربندي) و کلیه هزینههاي مربوط به افتتاح اعتبار یا واریز بروات و همچنین حق استفاده از امتیاز نقشه ، مدل و علامت بازرگانی و سایر حقوق مشابه مربوط به کالا و سایر هزینههایی که به آن کالا تا ورود به اولین دفتر گمرکی تعلق می گیرد که از روي سیاهه خرید یا سایر اسناد تسلیمی صاحب کالا تعیین و براساس نرخ ارز و برابريهاي اعلام شده از طرف بانک مرکزي ایران در روز تسلیم اظهارنامه خواهد بود. جهت دریافت اطلاعات مربوط به ارزش پایه گمرکی انواع کالا به آدرس زیر مراجعه نمائید:

http://arzesh.tpo.ir

5 .کسب مجوز صدور از ارگانها و سازمانهاي ذیربط: پس از بازاریابی صادرکننده باید مجوز صدور کالا را از ارگان- هایی ماندد وزارت صنعت، معدن و تجارت،کشاورزي، بهداشت، سازمان ملی استاندارد و یا نهادهاي دیگر کسب نماید. لازم به ذکر است دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت به شماره تلفن 22662611 پاسخگوي متقاضیان در خصوص مقررات بروز صادرات کشور می باشد.

6 .اظهار کالا به گمرك: در این مرحله کالا به گمرك حمل می شود و اظهارنامه خروجی یا صادراتی تنظیم و به گمرك ارائه می گردد. پس از ارزیابی کالا و پلمپ کردن بستهها جواز خروجی (پروانه صادراتی) اخذ می گردد

7 .عقد قرارداد حمل و بیمه: صادرکننده با یکی از شرکتهاي معتبر حمل و نقل بین المللی قرارداد حمل امضاء می کند و همچنین کالا را تا رسیدن به مقصد بیمه میکند.

8 .دریافت گواهی بازرسی کالا: این گواهی که معمولاً مورد درخواست خریدار است توسط مؤسساتی که موارد توافق طرفین قرار گرفته است صادر می شود.

9 .صدور فاکتور و اخذ گواهی مبدا: صادرکننده در این مرحله باید فاکتور فروش کالاي خود را صادر و به تأیید اتاق بازرگانی محل برساند و اتاق بازرگانی در ازاي ارائه تصویر پروانه گمرکی، تصویر بارنامه حمل و تصویر فاکتور فروش گواهی مبدأ کالا را صادر خواهد نمود. لازم به ذکر است در حال حاضر صدور گواهی مبدا بصورت فرآیند الکترونیکی و از سامانه یکپارچه گواهی مبدأ اتاق بازرگانی ایران صورت می گیرد. جهت اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمائید.

http://tccim.ir/COO_System.aspx

10 .ارسال کالا: صادرکننده جواز خروجی را به شرکت حمل و نقل تحویل میدهد و شرکت مزبور براساس آن بارنامه حمل صادر و کالا را از گمرك بارگیري و به مقصد حمل می کند

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید .